Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego nasza kolekcja ubrań jest czarno-biała?

Data: 2022-08-16

Jakie kolory widzą noworodki? Na co zwracać uwagę przy wyborze ubranek i aranżacji pokoju? To tylko niektóre z pytań, jakie kłębią się w głowach przyszłych i obecnych rodziców. Nic dziwnego – każdy chce zapewnić swojemu dziecku wszystko co najlepsze. 

Warto zacząć od samego początku, czyli od momentu rozwoju dziecka w łonie matki. To miejsce, które zapewnia wiele udogodnień i pozwala kształtować się większości zmysłów. Wody płodowe wpływają na poznawanie różnych smaków, ciasna przestrzeń wspomaga rozwój dotyku, a uderzenia serca, burczenie z żołądka i ciepły głos rodziców rozwijają słuch. 

Łono matki jest wspaniałym miejscem do rozwoju, a natura zadbała by zmysły rozwijały się w stopniowo. Dlatego też wzrok kształtuje się nieco później, a jego pełną dojrzałość osiąga dziecko po narodzinach. Z każdym dniem, daje dziecku nowe możliwości, takie jak lepsza ostrość widzenia i dostrzeganie przedmiotów z różnych odległości, wodzenie wzrokiem, rozpoznawanie twarzy.

Rozwój wzroku

Zaraz po urodzeniu dziecko ma opuchnięte powieki. Jest to ochrona delikatnych gałek ocznych przed wnikaniem ostrego światła i pozwala na adaptację do nowych warunków. Przychodząc na świat, dziecko ma zaledwie 10% pełnej ostrości wzroku. Możemy wyobrazić sobie, że widzi wszystko jak przez mleczną szybę. Pierwsze za czym podąża to światło. Następnie dostrzega kontrasty czerni i bieli. Kolejne miesiące uczy się widzieć ostro z odległości 20-30 cm, a następnie zaczyna dostrzegać swoje rączki. Początkowo też trudniej mu dostrzec przedmiot obuocznie, spogląda jednym albo drugim oczkiem. 

Jest to bardzo dynamiczny proces, jego progres rodzice dostrzegają każdego dnia. W pierwszych tygodniach dziecko lepiej widzi na obrzeżach, czyli peryferyjnie, a dopiero z czasem centralnie skupia wzrok. Następnie uczy się wodzić za bodźcem w pionie i w poziomie. Uczy się rozpoznawać kształty i kolory z każdym dniem wzbogacając swój warsztat. Wzrok jest głównym motorem rozwoju psychoruchowego, pozwala na osiąganie kolejnych umiejętności. Na każdym etapie rozwoju zmysłu wzroku możemy wspierać maluszka.

Ubranka, które wspierają rozwój wzroku

Dlaczego nasze Kształciałki są czarno-białe? To celowy zabieg, skonsultowany z fizjoterapeutami dziecięcymi. Jest bezpieczny, pomaga w rozwoju akomodacji oka i do tego świetnie wygląda. 

Złączesław, Halinia, Naprzemysław i inne Kształciałki z pomocą czarno-białej kolorystyki pomogą Twojemu dziecku w rozwoju zmysłu wzroku. Jak już wiesz, kontrast jest niesamowicie ważny dla oczu niemowlęcia. Jest lepiej zauważalny i skupia na sobie wzrok. 

Adaptacja otoczenia

Na samym początku rodzic jest dla dziecka wielką, niewyraźną plamą, a przecież  to on jest całym światem. To dlatego tak ważne jest zapewnienie dziecku kontrastowego otoczenia, na którym rodzic będzie lepiej widoczny. Dzięki lepiej wykształconemu zmysłowi słuchu czy węchu szybciej poznaje go po głosie, zapachu niż wzrokiem. Warto dostosować otoczenie dziecka by stymulować ten najsłabiej rozwinięty zmysł. 

Spójrz na przestrzeń, w której będzie przebywać dziecko z jego perspektywy. Jeśli wyobrazimy sobie, że większość dnia spędzamy na leżeniu na plecach lub na brzuchu, to z pewnością każdy bodziec, który będzie docierał do nas ma znaczenie. Na przykład w jasnym pokoju, można zawiesić ciemne zasłony, by zadbać o ilość wpadającego światła. Warto zadbać by sztuczne źródła światła nie oślepiały dziecka leżącego na przewijaku. Można postawić fotel w kontrastowym kolorze, na którym rodzic będzie siedział z dzieckiem podczas zabawy. O pomysłach na aranżację pokoju dla maluszka będziemy pisać niebawem w oddzielnym artykule. 

Warto też zwrócić uwagę na otoczenie do zabawy. Mama blondynka może usiąść na tle ciemnej ściany i wziąć dziecko na kolana, wtedy maluch lepiej będzie koncentrował wzrok na twarzy kontrastującej z tłem. Jeśli jest natomiast szatynką, może usiąść w jasnym fotelu z wysokim oparciem.  Do zabawy z dzieckiem warto ubierać się w gładkie T-shirty, które będą kontrastowały z przedmiotem pokazywanym przed sobą, np. zabawy z jasną piłką na tle ciemnej koszulki pozwolą na lepsze wodzenie za przedmiotem.

Planując wystrój pokoju warto zaadaptować przestrzeń tak by umożliwić dziecku doświadczanie wzrokiem. Dzięki temu, ułatwimy dziecku skupienie się na rzeczach w różnych odległościach. Warto urządzić piękny i modny pokój nie zapominając o kontrastowych dodatkach. Z naszymi wskazówkami na pewno doskonale sobie z tym poradzisz, a Twoje dziecko będzie miało wspaniałą przestrzeń do rozwoju.

Jak to działa?

W każdym z ubranek został zastosowany inny zabieg, który ma  na celu różnorodną stymulację zmysłu wzroku. Niektóre ubranka mają rękawy o przeciwnych kolorach, inne tylko mankiet innego koloru.

Body Szymetrion dedykowany dla najmłodszych ma czarne rękawy. To pozwala dostrzec rączki i buduje świadomość ciała. Dodatkowo antypoślizgowe aplikacje na rękawach pozwalają na utrzymanie stabilnej pozycji na brzuchu i obserwacją rączek w różnych pozycjach.

Pajacyk Złączesław także dedykowany od urodzenia wspiera ćwiczenie akomodacji oczu, ale też zachęca do pracy w linii środkowej ciała, która jest tak ważna w 3cim miesiącu życia. Wszystko to za sprawą czarnych rękawów z aplikacjami, które kontrastują z otoczeniem dziecka i pozostałą częścią pajacyka. Dziecko leżąc w pozycji na brzuchu, wyciąga ciekawskie rączki przed siebie. Punktem skupienia wzroku są czarne rękawy z intrygującymi skrzydełkami umieszczonymi w okolicy nadgarstków. Całość przyciąga uwagę i zachęca do poznawania, gryzienia, chwytania i łączenia rąk w linii środkowej ciała. Wzrok niemowlęcia jest skupiony, by jak najlepiej wyostrzyć obraz. Dodatkowo dziecko skupiając wzrok na aplikacjach pracuje nad aktywnym wydłużaniem odcinka szyjnego, tzw. elongacją, która kluczowa jest dla rozwoju prawidłowych krzywizn kręgosłupa.

Pajacyk Halinia przeznaczony dla dzieci od 3ciego miesiąca życia. Ubranko ma na celu uświadamiać rodziców czym jest linia środkowa ciała i jak dzieli ciało dziecka na dwie połowy- czarną i białą.  W projekcie celowo zastosowano różne kolory dla obu rękawów, by dawać dziecku doświadczenia kontrastu obu rączek łącząc je w linii środkowej. Rodzic może obserwować czy dziecko przekracza środek ciała czy doskonali umiejętność łączenia rączek w linii środka.

Cała kolekcja utrzymana jest w kolorystyce czarno- białej co wzmacnia świadomość rodziców i buduje najbliższe otoczenie dziecka. Ubranko jest jednocześnie zabawką, o którą nie musicie się martwić, że zapomnicie. Nie ma jednego najlepszego wyboru. Każde ubranko z kolekcji Say Mommy ma za zadanie wspierać rozwój  wzroku Twojego dziecka. Byliśmy bardzo konsekwentni w tworzeniu kolekcji i nic nie jest tu bez znaczenia. Wybierając nasze ubranka to Ty stajesz się świadomym Rodzicem bogatszym w wiedzę o rozwoju Twojego malucha, a dzięki Kształciałkom świetnym obserwatorem kolejnych sukcesów Twojego dziecka. 

Takie kolorystyczne zachęty znalazły się w całej kolekcji ubrań Say Mommy. Zapewniamy kompleksowe podejście do różnych etapów rozwoju i zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego ZOBACZ.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 24 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-18
Fantastyczne ubranka, ekspresowo dostarczone:) cieplutki materiał idealny na zimę.
2023-05-24
Obsługa klienta profesjonalna. Polecam.
pixelpixel