Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zmienić pieluszkę? Porady dla świeżo upieczonych rodziców.

Data: 2023-03-13

Kiedy zmienić pieluszkę?

Zmiana pieluszki to najczęściej powtarzany zabieg higieniczny w ciągu dnia. Częstość zmiany pieluszki zależy od pory dnia, ilości wypitego mleka, rytmu snu. Jeśli maluch płacze warto sprawdzić pieluszkę. Nie zgadzajmy się, że pampers chroni przed uczuciem dyskomfortu, szczególnie jeśli minął już jakiś czas od ostatniej zmiany  pieluszki, odczucie zimna może dawać nieprzyjemne doznania. Długie utrzymywanie maluszka z pełną pieluszką może też prowadzić do odparzeń czy ZUM, czyli zapalenia układu moczowego. Dlatego dbajmy o częstą kontrolę pieluszki szczególnie w tym pierwszym okresie kilku miesięcy. Aby nam to ułatwić pampersy wyposażone są w znacznik, który informuje rodzica czy pieluszka jest już mokra. W późniejszym etapie życia, kiedy dziecko jest już większe, czyli w wieku około 6 miesięcy, sprawdzajmy pieluszkę co najmniej raz na 3 godziny.

Jeśli maluszek często budzi się na karmienie, sprawdźmy czy pieluszka jest pełna każdorazowo gdy się obudzi. To indywidualna sprawa czy najpierw przewiniemy dziecko czy najpierw nakarmimy. Jeśli pieluszka nie jest bardzo zapełniona, a maluch niecierpliwi się możemy go najpierw nakarmić, jeśli jednak pieluszka jest pełna, a my zdecydujemy się najpierw podać mleko możemy dopuścić do przelania pieluszki. Jeśli maluch niecierpliwi się a mimo to wiemy, że  powinniśmy dokonać najpierw zabiegów higienicznych, warto spokojnie mówić do dziecka co będziemy robić po kolei, że wiemy, że jest głodny, że go podnosimy, że zmieniamy pieluszkę, że zaraz będzie jadło. Taki sposób opisywania rzeczywistości nie zakłamuje jej, buduje w maluchów poczucie bycia szanowanym, uczy też samoregulacji, czyli radzenia sobie w trudnych momentach samouspokojenia. Dzięki takiemu podejściu Rodzic także nie stresuje się, nie spieszy.

Gdzie przewijać dziecko?

Warto zadbać o odpowiednie miejsce do przewijania oraz przygotować wszystkie potrzebne rzeczy. Ustal miejsce przewijania tak abyś mogła mieć dostęp do wszystkich niezbędnych rzeczy bez pozostawienia malucha samego na przewijaku. zadbaj by lampka która będzie pomocna wieczorami czy w nocy nie była zbyt intensywna, tak by niepotrzebnie nie rozbudzać malucha.  Dobrym rozwiązaniem będzie komoda lub wolnostojący przewijak z dostępem z obu stron. jeszcze przed położeniem maluszka na przewijaku naszykuj niezbędne rzeczy do przewinięcia i ewentualnego przebrania go: ubranko na zmianę, pampersa, wodę i waciki lub mokre chusteczki, krem na odparzenia.

Jakie czynności należy wykonać, aby prawidłowo zmienić pieluszkę? 

I dopiero tu wkracza przyjazna pielęgnacja, czyli zasady postępowania z maluchem zgodne z jego etapem rozwojowym i dostosowane do jego aktualnych umiejętności.

  1. Ułóż dziecko na pleckach i rozbierz je. Zwykle wystarczy rozebrać dziecko od pępka w dół, jednak czasem zabrudzeniu ulegają również górne części garderoby. Podczas tej czynności opowiadaj maluchowi co robisz i co będzie zaraz. Unikaj komunikatów, które powszechnie słyszałeś w rodzinie, ale których to słowa mimo,że są żartobliwe przypisują dziecku pejoratywne przymiotniki. np ale się zsikałeś, niezły z ciebie srajdak. Pomyśl najpierw czy chciałbyś, żeby Twoje dziecko czuło brak szacunku, albo zażenowanie. Często takie reagowanie na potrzeby fizjologiczne od początku, w późniejszych etapach budzi u starszych dzieci zawstydzenie, a nawet nawykowe zaparcia, ponieważ dotąd fizjologia nie była czymś naturalnym tylko każdy akt był opisywany często jako żartobliwy, przerysowany. Często rodzice nie mają na celu takich działań, robią to nieświadomie,  warto uzmysłowić sobie, że potrzeby fizjologiczne są naturalne, postaraj się opisywać maluchowi rzeczywistość, jak się teraz czuje, mówić mu że ma mokro, że o ty wiesz o tym. czasem wystarczy prostu komunikat, masz mokro, kiedy maluch będzie starszy takie informowanie go o jego stanie przygotuje Was do odpieluchowania. Bardziej będzie rozumiał swoje potrzeby fizjologiczne i związek przyczynowo- skutkowy.
  2. Rozepnij ostrożnie brudną pieluszkę i delikatnie zawiń  ją pod pośladki maluszka, zrób to od razu zamykając zawartość pieluchy. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której dziecko może dotknąć zawartości rączką. Ważne, aby podczas zabiegu pielęgnacyjnego nie unosić niemowlaka za kostki, a raczej ostrożnie przetoczyć dziecko na boki, dając o odpowiednią pozycję pleców i główki. Możesz również unosić delikatnie dziecko za uda, podkładając swoje przedramię pod nie. Istotny jest ruch  jaki wykonujesz, nie unoś nóg w górę, tylko wykonaj taki ruch w kierunku do bioder i w bok jakbyś chciała zawinąć malucha jak naleśnik. Podczas wszelkich zabiegów zależy nam na docisku i odczuciu ciała przez malucha, a nie ciągnięcia za kończyny. To buduje u malucha obraz jego ciała w przestrzeni.
  3. Użyj nawilżanych chusteczek lub mokrego wacika, którym możesz dokładnie oczyścić okolice intymne maluszka, nie pomijaj, żadnej pachy. Pamiętaj, aby podcierać maluszka od przodu do tyłu, unikniesz dzięki temu infekcji. zmieniaj często chusteczki czy waciki a ostatnie przetarcie wykonaj tak aby wacik czy chusteczka pozostał czysty
  4. Po dokładnym oczyszczeniu pupy malucha, warto użyć kremu przeciwko odparzeniom. Następnie ubierz czystą pieluchę, wciąż pamiętając o zasadach prawidłowego unoszenia.  Zwróć uwagę, aby pomiędzy brzuszkiem dziecka, a brzegiem pieluszki pozostawało kilka milimetrów luzu. Zapewni to możliwość swobodnego poruszania dziecku. 
  5. Jeśli zmieniasz ubranka, staraj się wykonywać rozbieranie w kilku krokach obracając maluszka na boku, przetaczaj go po przewijaku a nie podnoś do góry.

W trakcie całego procesu mów do dziecka, uśmiechaj się do niego, dzięki temu będzie ono czuło się bezpiecznie. Takie nastawienie pomoże sprawić, że zabiegi pielęgnacyjne będą dla maluszka i Ciebie przyjemnością.

Jak podnosić noworodka?

Podnosząc malucha pamiętaj o podparciu miednicy  i obrocie na bok przez przetoczenie. Wsuń rękę między nóżki dziecka aż do wysokości skroni- jeśli maluch nie dźwiga samodzielnie główki stabilizuj ją nie zakrywając ucha. drugą ręką ustabilizuj bark i przytul się do malucha. Podczas podnoszenia najpierw unieś głowę, potem bark i bioderka. Weź malucha na siebie lekko odchylając się do tyłu, Gdy maluch spoczywa na twojej klatce dopiero wtedy zmień ułożenie rąk.  Odkładając malucha pamiętaj by odłożyć najpierw pupkę, a w następnym kroku barki i głowę. Taki sposób podnoszenia i odkładania jest zbliżony do naszego fizjologicznego.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 22 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-26
Zamówienie dotarło ekspresowo! Ubranka cudowne! W ramperasach najbardziej urzekła mnie możliwość rozpinania nogawek „do końca”. Dzięki temu nic nie zaczepia się Synkowi o pięty!
2024-01-18
Fantastyczne ubranka, ekspresowo dostarczone:) cieplutki materiał idealny na zimę.
pixelpixel