Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Magnez w ciąży - suplementować?

Data: 2024-02-09

 

Właściwości magnezu są różne, przede wszystkim bierze udział w budowie naszych kości i ścięgien. Wpływa on również na termoregulację organizmu oraz obniża napięcie przedmiesiączkowe u kobiet. Dzięki właściwej podaży magnezu będziemy mniej nerwowi i osłabieni.

Magnez w ciąży

Objawy niedoboru magnezu są różne, między innymi są to takie dolegliwości jak zaparcia, podwyższone ciśnienie, nerwowość(depresja), osłabienie.
Ważne jest właściwe spożywanie magnezu w diecie. Najlepszym źródłem magnezu są: kasze gruboziarniste (gryczana), otręby pszenne, kakao, rośliny strączkowe (soczewica, fasola, groch), szpinak, orzechy laskowe, migdały, czekolada (wybierajmy gorzką) czy pestki dyni oraz wiele innych, które spożywamy, na co dzień. Pestki dyni stanowią cenne źródło magnezu.
Magnez w jedzeniu pojawia się nie tylko w pestkach, ale i w czekoladzie, która wszyscy lubimy, więc dostarczani naszemu organizmowi potrzebnej dawki magnezu nie będzie takie trudne. Natura daje nam wystarczająco dużo magnezu musimy tylko zainteresować się w jakich produktach on występuje.
Na rynku jest sporo preparatów magnezowych, który z nich jest najlepszy, który wybrać?
Po konsultacji z farmaceutami najważniejszymi rzeczami na, które musimy zwrócić uwagę przy wyborze Mg jest :
- zawartość jonów magnezu a nie zawartość soli, czy tlenku, gdyż producenci magnezu podają różne wartości np. jedna tabletka zawiera 475 mg mleczanu magnezu.
Czytając dokładniej etykietę okazuje się, że mleczan magnezu 475 mg (47 mg Mg2+). Także zawartość jonów magnezu to tylko 47 mg. Z dawkowaniem sugerowałabym zapytać farmaceutę.
- musimy zwrócić uwagę w jakiej postaci występuje magnez w danym preparacie, gdyż od tego w dużej mierze zależy jego wchłanianie. Wiemy, że magnez jest gorzej wchłaniany z połączeń nieorganicznych takich jak np. chlorek lub węglan magnezu czy tlenek magnezu. Przyswajalność tlenku magnezu nie przekracza około 4%. Takich preparatów na rynku jest jednak mnóstwo. Dużo lepiej wchłaniany jest magnez z soli organicznych (tj. glukonian magnezu, pidolan magnezu, cytrynian magnezu, chelat aminokwasowy magnezu (dwuglicynian magnezu), asparginian magnezu, mleczan magnezu.
Dlatego przy wyborze magnezu poświęćmy chwilę na przeanalizowanie składu. Nie wahajmy się też poprosić o pomoc farmaceutę. W ciąży dość często obserwujemy niedobory magnezu oraz konieczność zwiększenia jego podaży w diecie, a często konieczność suplementacji.
Pamiętajmy, żeby na końcu ciąży odstawić suplementacje magnezu, gdyż jego ciągłe spożywanie może wyciszać pojawienie się skurczy. Większość ginekologów już na końcu ciąży zaleca odstawienie magnezu.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 23 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-09-01
Szybko,sprawnie ,profesjonalnie
2023-05-24
Obsługa klienta profesjonalna. Polecam.
pixelpixel