Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o noworodka?

Data: 2023-03-13

Jak dbać o noworodka? Ciąża, poród i pierwsze dni z dzieckiem w domu to często duże wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. W głowie pojawia się wiele pytań, jak dbać o noworodka, jak kąpać niemowlaka, jak prawidłowo zmienić pieluszkę… Nasza fizjoterapeutka, chętnie dzieli się radami, które pomogą w pierwszych wspólnych dniach.

Jak pielęgnować noworodka?

Warto pamiętać, że ciało noworodka jest bardzo delikatne, wrażliwe i czułe na dotyk. Jednocześnie nie toleruje delikatnego głaskania skóry. Wynika to z niedojrzałości układu nerwowego. Zakończenia nerwowe w skórze subtelny dotyk odbierają jako coś nieprzyjemnego. Wynika to też z warunków jakie były w łonie matki. Tam w środowisku wodnym było ciasno. Ciało było dociśnięte, a tu na zewnątrz nie ma granic. Jest zagubione, troszkę potrzebuje tych granic, ale jednocześnie swobody.

Dlatego wszystkie czynności, które przy nim wykonujemy powinny być pewne z pełnym poszanowaniem jego potrzeb. Nasz dotyk powinien być w miarę delikatny, ale jednocześnie zdecydowany. Dla uspokojenia malucha warto układać na klatce całą dłoń oddając jej ciężar, taki docisk szybciej wyciszy maluch i da mu większe poczucie bezpieczeństwa. Każda czynność pobudza zmysły dziecka i wpływa na jego układ nerwowy, dlatego najważniejsze jest to, by dzieckiem zajmować się spokojnie i powoli uprzedzając je o wykonywanych czynnościach. Tak aby mówiąc do niego uczyło się Twojej intonacji głosu i wiedziało czego ma się spodziewać. Takie podejście do dziecka jest zgodne z nurtem RIE, który założyła Magda Gerber.

Im mniej dynamicznych, gwałtownych i szybkich ruchów, tym lepiej dla malucha. Taki sposób podejścia do malucha daje mu poczucie, że jest w pełni szanowaną istotą, a jego potrzeby są odczytywane i realizowane. To buduje w nim kompetencje do bycia wartościowym człowiekiem już od pierwszych dni życia. Miejmy dla tych małych istot mnóstwo szacunku i zrozumienia.

kliknij>> Dowiedz się jak zmienić pieluszkę? Prawidłowo i budując przy tym więź z maluszkiem.

kliknij>> A może chcesz wiedzieć jak kąpać noworodka?

kliknij>> Pierwsze dni w domu, dowiedz się jak dbać o pępek noworodka?

kliknij>> 5 niezbędnych gadżetów do wyprawki wg fizjoterapeutki dziecięcej.

 

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 24 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-01-23
Rewelacja! Jakosc i elegancja!
2023-04-14
Szybko, sprawnie. Towar zgodny z opisem. Świetna jakość i staranne wykonanie. Polecam
pixelpixel